top of page

2023 Entertainment Schedule

Main Stage  Schedule

Main Stage Entertainment
Chesapeake Crossroads Logo.webp
MHAA Logo.jpg
Cityof-Annapolis-Logo.jpg

Headliner: The All-Star Purple Party featuring Junie Henderson with Special Guest Sugar Bear of EU

Hosted by Terrell Freeman

10:00 AM      Remembrance Ceremony with Kunta Kinte-Alex Haley                          Foundation at Memorial Stage

10:30 AM      Procession to stage by Annapolis Drum & Bugle Corps

10:45 PM       Libation Ceremony

11:15 PM         Singing and Praying Bands of MD and DE (Gospel)

12:00 PM       Naptown Spotlight:

                             Crystal Randall-Booze (R&B)

                             Bill Pettaway Interview with Jeff Brown

1:00 PM         Ras Lidj (Reggae/Go-Go)

2:00 PM        Pock3t (Go-Go)

3:00 PM         Prosperity Band (Go-Go)

3:45 PM         African Ancestry Reveal

4:00 PM         Queen Mother Delois Blakely introducing Gambia                                  Zimba Cultural Group (African Dance and Drum)

4:45 PM          Clones of Funk with Special Guest Michael McHenry

5:45 PM         The All- Star Purple Party with Junie Henderson and                             Special Guest Sugar Bear (R&B/Go-Go) 

Community Stage Schedule

Comunity Stage Entertainment
African Tourism Union Logo.jpg

Hosted by Leggo

Guest Host: David Stansbury

Sponsored by African Tourism Union

Tent located near the Harbormaster's Building

11:00 AM       Wills & Estate Planning Talk with Anne Arundel County

                      Register of Wills Office

11:30 AM       Fall Gardening Tips with Urban Roots Company

12:15 PM       Children's Theater of Annapolis Presentation

1:05 PM        Family Yoga with Healthy Bodies Healthy Minds Yoga

1:45 PM        Exploring the Impact of Social Media on Our Mental                                Health: Navigating the Challenges and & Cultivating                              Resilience with Tyler P. Mabry, LCPC and

                       Stephanie Anya, LCPC

2:30 PM        Healthy Cooking Demonstration with Dr. Nina Everett

3:15 PM        African Dance with Dance Solutions Youth Outreach

MDLive redblk Logo.png

Memorial Stage Schedule

In Partnership with Justice the Genius Child & What's Dope Open Mic

Hosted by Eric Davis

Tent located near the Kunta Kinte-Alex Haley Memorial Statue

Compass Rose Stage
What's-Dope-Logo.png

10:00 AM

Remembrance Ceremony | Kunta Kinte-Alex Haley Foundation

11:15am       D33vas n Mot1on (Dance Group)

11:30am      Jephy Early (Hip Hop)

12:00pm     CT Romeo (Hip Hop)

1:00pm       Lace Godd (RnB)

1:30pm       Vivid Dreamz (Performance Art)

2:15pm       Charles Phillips 

2:30pm       Stan Kelz (Hip Hop)

CCM Logo.jpg

Children's Activity Tent Schedule

Children's Activity Tent

Hosted by Chesapeake Children's Museum

In Partnership with Sankofa Children's Museum of African Cultures and Tattered Hatters

Tents located at the festival entrance in front of the Harbormaster's Building